Ćwiczenia coachingowe

 

 

Stosując dużo aktywnych ćwiczeń szkoleniowych (odkrywających, pośrednich i bezpośrednich) zasypujemy ludzi ogromem nowości. Dużą ilością nowych rzeczy do poznania, opanowania i stosowania.

 

Przytłoczenie i rezygnacja

Ta duża ilość ćwiczeń oraz nowości wywołuje bardzo często  u uczestników szkolenia poczucie przytłoczenia oraz rezygnację. Myślą sobie:
– Tak dużo rzeczy trzeba się nauczyć, a później wszystko to stosować w praktyce. Tego jest za dużo. Tego nie da się opanować. Po co więc się tego uczyć?

 

I tak powstaje rezygnacja. Poddanie się. Ludzie zaczynają wycofywać się z aktywnego udziału w szkoleniu. Ich aktywność gwałtownie spada.

 

Zmęczenie, przerwy i energizery

Wielu trenerów widząc to myśli, że uczestnicy szkolenia zmęczyli się. Ogłaszają więc przerwę, albo polecają wykonać ćwiczenia pobudzające energię (tzw. energizery). To niestety nic nie daje, bo…

 

Ci niby wyczerpani aktywnością ludzie, zwykle wcale NIE są zmęczeni. Wielu z nich na co dzień wykonuje o wiele cięższą pracę niż udział w ćwiczeniach szkoleniowych! Co więcej bardzo często ci „zmęczeni” ludzie zaraz po szkoleniu nabierają… energii!

 

Dynamicznie wstają, głośno rozmawiają, wyciągają telefony, dzwonią, ubierają się i biegną do domu, a czasem nawet na wieczorną imprezę integracyjną (poszkoleniową). Koniec szkolenia powoduje, że zaczynają normalnie funkcjonować.

 

Rezygnacja, a NIE zmęczenie!

Więc NIE o zmęczenie tu chodzi, a o rezygnację.

 

Oni NIE są zmęczeni. Oni są zrezygnowani, przytłoczeni ogromem wiedzy, którą trzeba opanować i zastosować w praktyce!

 

W takim przypadku „walka” z ich zmęczeniem okazuje się walką z wiatrakami. Zamiast walczyć ze zmęczeniem, trzeba zająć się rezygnacją.

 

Bardzo skutecznym sposobem walki z przytłoczeniem i rezygnacją są ćwiczenia coachingowe wydobywające zasoby.

 

M.in. dlatego w moich książkach z ćwiczeniami szkoleniowymi umieszczam również ćwiczenia coachingowe.

 

Ćwiczenia coachingowe wydobywające zasoby

Ostatnio przesłałem Ci ebook „Aktywne ćwiczenia i gry szkoleniowe”. Zwiera on kilka ćwiczeń coachingowych z moich książek.

Ćwiczenia te można zamienić na ćwiczenia coachingowe wydobywające zasoby. Jak to uczynić?

O tym mówię w filmie. Trwa 3 minuty i wszystko wyjaśnia na „obrazkach” :-)

 

 

PS. Więcej ćwiczeń coachingowych oraz szkoleniowych znajdziesz w moich książkach w Sklepie Trenera:

- Sklep.Trenera.pl – ćwiczenia szkoleniowe