Ćwiczenia odkrywające

 

 

Dzisiaj o tym, czym są ćwiczenia odkrywające oraz jak je wykorzystać do motywowania oraz inspirowania uczestników szkoleń?

 

Czym są ćwiczenia odkrywające?

Ćwiczenie odkrywające to takie, w którym uczestnicy szkolenia odkrywają coś zaskakującego – coś czego się nie spodziewali, a co jest ważnym elementem danego działania.

Ćwiczenia odkrywające mają uczyć, ale przede wszystkim mają ciekawić, inspirować i zachęcać do rozwijania nowych umiejętności. Dlatego od tych ćwiczeń warto zaczynać uczenie czegokolwiek ludzi dorosłych.

Wyjaśnię to na przykładzie.

Kiedy chcę menedżerów nauczyć słuchania swoich pracowników, NIE zaczynam uczyć ich słuchania, a tym bardziej aktywnego słuchania!

 

Czasem brakuje motywacji, a NIE kompetencji

Wykształceni menedżerowie nie słuchają swoich pracowników nie dlatego, że nie potrafią ich słuchać, ale dlatego, że nie chcą ich słuchać.

Dlatego zaczynam od ćwiczenia odkrywającego, które uświadomi ich, w jaki sposób czuje się człowiek, którego nikt nie słucha, a tylko wydaje mu polecenia. Ćwiczenia, które zaciekawi ich słuchaniem ludzi. Sprawi, że w ich głowach powstanie myśl „aha, tak to działa”, a następnie zainspiruje ich do słuchania podopiecznych. Które ćwiczenie to uczyni? Np. Fabryka papieru kolorowego (przesłałem Ci je w ebooku „Aktywne ćwiczenia i gry szkoleniowe”).

Inne ćwiczenie, od którego mógłbym zacząć szkolenie z aktywnego słuchania to: Decyzje, a informacje (też Ci je przesłałem). Ono pokazuje, że menedżer potrzebuje odpowiedniej ilości informacji, aby móc podejmować trafne decyzje i skutecznie funkcjonować. Natomiast słuchanie pracowników daje menedżerowi dużo potrzebnych informacji całkowicie za darmo. Wniosek z ćwiczenia: warto słuchać pracowników, bo uzyskujemy wiele potrzebnych nam informacji.

 

Wniosek

Dopiero kiedy uda mi się zaciekawić owych menedżerów słuchaniem, zaczynam uczyć ich słuchania. W przeciwnym razie byłaby to syzyfowa praca. Uczyłbym ich czegoś, w czego robieniu oni nie widzą sensu.

Kiedy chcę nauczyć uczestników szkolenia współpracy, NIE zaczynam od uczenia ich współpracy! Najpierw robię z nimi ćwiczenie, które zaciekawi ich współpracą. Sprawi, że w ich głowach powstanie myśl „aha, tak to działa”, a następnie zainspiruje ich do uczenia się współpracy. Które ćwiczenie to uczyni? Np. gra: Partnerstwo biznesowe (też przesłałem Ci je w ebooku „Aktywne ćwiczenia i gry szkoleniowe”).

Dopiero po tym ćwiczeniu uczę współpracy. Teraz uczestnicy szkolenia będą chcieli jej się uczyć. Gdybym od razu próbował uczyć ich współpracy, uczyłbym ich czegoś, w czym oni nie widzą sensu. A to byłaby syzyfowa praca.

 

Kiedy stosować ćwiczenia odkrywające?

Ćwiczenia odkrywające są bardzo przydatne (1) na samym początku każdego bloku tematycznego. Pomagają zainteresować tematem uczestników szkolenia, i zainspirować ich do stosowania w praktyce danych zagadnień. A człowiek zainteresowany i zainspirowany o wiele chętniej, szybciej i aktywniej uczy się.

Ćwiczenia odkrywające warto również stosować (2) przed rozbudowanymi i trudnymi ćwiczeniami praktycznymi. Jeśli ćwiczenie wymaga dużego wysiłku i długo trwa, spada poziom zaangażowania i motywacja do jego wykonywania. Dlatego tuż przed takim ćwiczeniem wykonajmy ćwiczenie odkrywające. Ono wzmocni ciekawość oraz zainspiruje do poznawania zagadnienia i angażowania się w kolejne ćwiczenie, uczące tegoż ciekawego zagadnienia.

Trener, który świadomie stosuje ćwiczenia odkrywające, może potrzebować ich kilka każdego dnia szkoleniowego.  I tutaj mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość:
Ostatnio przesłałem Ci 7 ćwiczeń odkrywających w ebooku „Aktywne ćwiczenia i gry szkoleniowe”.

Są nimi:

  1. Gra: Nowe kompetencje
  2. Gra: Partnerstwo biznesowe
  3. Ćwiczenie: Decyzje, a informacje
  4. Ćwiczenie: Delegowanie zadań
  5. Ćwiczenie: Żółw i żóbr rzócają żułtą piłką… (tu nie ma błędów – tak ma być w ćwiczeniu)
  6. Ćwiczenie: Coachingowe zmiany I
  7. Ćwiczenie: Fabryka papieru kolorowego

Przeczytaj je i zobacz w jaki sposób zaskakują, ciekawią, motywują oraz inspirują.

A następnie stosuj je, aby inspirować danym tematem i motywować ludzi do zgłębiania owego tematu.

A gdybyś potrzebował/-a więcej takich ćwiczeń, polecam Ci moją książkę:
- Kompetencje kierownicze

Prawie wszystkie ćwiczenia i gry szkoleniowe w niej zawarte wywołują u uczestników szkoleń efekt „wow” – zaskakują, ciekawią, inspirują. W pozostałych moich książkach jest ich mniej, ale też są :-)