Dlaczego ludzie nie angażują się w aktywne szkolenia?

 
013

Czasem trener bardzo stara się zaangażować uczestników szkolenia, ale mimo wszystko pozostają oni bardzo bierni i wycofani.

Nie działa integracja. Nie działają lodołamacze. Nie działają energizery…

Nie działają, bo nie trafiają w przyczyny powstawania oporu przed zaangażowaniem.

Mamy bowiem 4 przyczyny powstawania oporu przed pełnym zaangażowaniem się w szkolenie i wszelkie metody angażowania powinny eliminować owe przyczyny.

 

Oto 4 przyczyny powstawania oporu przed pełnym zaangażowaniem się w szkolenie:

 1. Obawa przed poznaniem swoich słabych stron – boję się zaangażować, bo jeszcze dowiem się jak mało umiem, jaki jestem słaby, jakie błędy popełniam. Lepiej więc nic nie robić i przeczekać wszystko.
  .
 2. Obawa przed bliskością z innymi ludźmi – im ludzie więcej o mnie wiedzą, tym więcej mogą wykorzystać przeciwko mnie. Im więcej im o sobie powiem, tym bardziej mogą mnie skrzywdzić, toteż lepiej wcale nikogo nie poznawać, z nikim nie rozmawiać. Usiąść z boku i przeczekać całe szkolenie.
  .
 3. Obawa przed braniem odpowiedzialności – powiem czego oczekuję od szkolenia, a potem trener i inni każą mi to zrobić. Będą mnie o wszystko pytać i będę musiał się tłumaczyć. Lepiej więc przeczekać.
  .
 4. Obawa przed etykietowaniem i odrzuceniem – raz zrobię coś źle i wszyscy będą na mnie patrzeć jak na gorszego. Drugi raz się pomylę i zostanę grupowa ofermą. Lepiej więc przeczekać.

 

A oto lekarstwo na brak zaangażowania uczestników:

 1. Układając program szkolenia powinniśmy pamiętać o powyższych obawach. Powinniśmy sięgnąć po ćwiczenia, które pozwolą rozwiać powyższe obawy.
  .
 2. Prowadząc szkolenie dla ludzi, którzy nie angażują się, powinniśmy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniego wsparcia.
  Wsparcie to takie zachowanie trenera, po którym u człowieka wzrasta wiara we własne możliwości i chęć do działania. Na czym ono dokładnie polega napiszę w kolejnym artykule.

 

Szczególnie ważne

Powyższe dwa kroki są szczególnie ważne kiedy prowadzimy szkolenia dla biernych, wycofanych osób, którym brakuje pewności siebie.

Takie osoby mogą przeczekać każde szkolenie i nic się nie nauczyć. A potem najwyższa Izba Kontroli napisze raport o szkoleniach dla bezrobotnych i wyjdzie na to, że szkolenia nie działają :)

Wiele z nich nie zadziałało bo nie rozwiano obaw przed zaangażowaniem i nie udzielono odpowiedniego wsparcia.

O udzielaniu wsparcia wycofanym uczestnikom szkoleń piszę w kolejnym artykule:
Jak udzielać grupie wsparcia

Natomiast ćwiczenia eliminujące powyższe obawy przed zaangażowaniem można znaleźć w moich książkach:

 

PS. Jeśli artykuł spodobał Ci się, polub nasz fanpage: