Jak zrobić ćwiczenie szkoleniowe uczące doskonałych rozwiązań

 
Femme métisse devant un groupe de personnes en formation

 

Kiedy uczestnicy szkolenia mają tworzyć nowe rozwiązania, a słabo im to wychodzi, możemy im w tym pomóc w następujący sposób.

Mianowicie, szukanie rozwiązań zamieniamy na szukanie braków i ich uzupełnianie.

 

O co w tym chodzi?

Jeśli człowieka w trudnej sytuacji zapytamy o rozwiązanie, może on mieć problemy z jego wymyśleniem. Wszak ciąży nad nim presja czasu, wyników i nerwy. To ogranicza kreatywne myślenie nad rozwiązaniami.

O wiele prościej jest znaleźć rozwiązanie NIE koncentrując się na szukaniu rozwiązania, ale na określeniu braków i sposobów ich uzupełnienia!

Po prostu w trudnych sytuacjach ludziom trudno jest kreatywnie myśleć nad rozwiązaniami. Zwykle łatwiej jest im powiedzieć czego im brakuje. A od tego do rozwiązań jest już tylko jeden krok…

Bo kiedy człowiek wie czego mu brakuje, zaczyna tego szukać. A jak nie może znaleźć, to sięga po substytuty, lub tworzy własne zamienniki. Czyli nowe kreatywne rozwiązania.

 

Przykład

Weźmy dla przykładu popularne ćwiczenie na pracę zespołową, w którym grupa ludzi ma zbudować jak najwyższą wieżę z otrzymanych materiałów.

Kiedyś dawało się ludziom gazety, rolki papieru toaletowego, spinacze biurowe, karetki papieru, wykałaczki i inne podobne.

Ostatnio jednak w modzie jest spaghetti, a ćwiczenie to nazywa się marshmallow challenge.

Jedne grupy wznoszą genialne, wysokie i stabilne konstrukcje. Lecz inne nie grzeszą kreatywnością i budują takie małe, krzywe, chwiejne… sterty śmieci, albo makaronu:)

Jak to działa?

Jeśli zaczniemy kierować uwagę ludzi NIE na wymyślenie rozwiązania, ale na dostrzeganie braków oraz ich uzupełnianie, zauważymy ich gruntowną przemianę – zaczną tworzyć wysokie i stabilne konstrukcje.

Kiedyś mając taką mniej kreatywną grupę postanowiłem im pomóc.

Napisałem na kartce 3 pytania i poprosiłem, aby je sobie ciągle zadawali i odpowiadali na nie.

Pytania brzmiały:

  1. Czego brakuje ci do zbudowania wieży aż pod sufit?
  2. W jaki sposób zapewnisz sobie rzeczy, których brakuje? (Albo czym je zastąpisz?)
  3. Jak sprawdzisz, czy one rzeczywiście ci pomagają?

 

Kiedy na pierwsze pytanie padła odpowiedź: „Brakuje mi twardego, sztywnego materiału” niektórzy ludzie zaczęli „utwardzać” gazety – tzn. zwijać je w bardzo wąskie rulony.

Szukając odpowiedzi na trzecie pytanie, zaczęli od razu testować ich wytrzymałość.

Następnie ponowili pierwsze pytanie i okazało się, że teraz brakuje im spoiwa do łączenia tych rulonów.

Przy ponownym drugim pytaniu (Czym zastąpisz spoiwo?) padła odpowiedź:

– Połączymy bez spoiwa. Tak, jak drwale łączą belki budując drewniane domy. Odpowiednio nacinają belki i jedna wskakuje w drugą.

Pomysłodawca chciał wycinać odpowiednie kształty w rulonach, ale zauważył, że brakuje mu nożyczek. Zaczął więc przekłuwać gazety rozprostowanym spinaczem biurowym. Zrobił coś na kształt perforacji i przerwał wzdłuż linii.

Pracowali tak dalej.

Określali brak. Znajdowali coś, czym mogą go uzupełnić i mieli proste rozwiązanie. Potem dostrzegali w tym rozwiązaniu jakiś brak i go uzupełniali. Potem kolejny i go uzupełniali. I tak dalej, aż wyeliminowali wszystkie braki.

Tym samym wypracowali bardzo skuteczne rozwiązanie pasujące do ich sytuacji i umiejętności.

 

Mówiąc krótko:

Trzy pytania, odpowiedzi, braki i uzupełnienia. I tak dalej, aż wyeliminujemy wszystkie braki i otrzymamy doskonałe rozwiązanie.

W taki oto sposób możemy pomagać grupie w tworzeniu doskonałych rozwiązań. Zwykłe ćwiczenia możemy zamieniać w ćwiczenia dostarczające doskonałych rozwiązań. Wystarczy tylko zadawać te trzy pytania:

  1. Czego brakuje ci do zbudowania wieży aż pod sufit?
  2. W jaki sposób zapewnisz sobie rzeczy, których brakuje? (Albo czym je zastąpisz?)
  3. Jak sprawdzisz, czy one rzeczywiście ci pomagają?

odpowiadać na nie i uzupełniać braki. A doskonałe rozwiązania prędzej czy później pojawią się same.

 

I co dalej?

Sposób ten możemy jeszcze bardziej rozbudować i w oparciu o niego projektować wciągające gry szkoleniowe, które idealnie trafiają w potrzeby uczestników szkoleń i dostarczają im doskonałych rozwiązań.

Poniżej przedstawiam dwie takie gry szkoleniowe. Są to rozbudowane gry szkoleniowe, które uczą tworzenia rozwiązań poprzez uzupełnianie braków. Oto one:

1. Wild West Jungle – Kowboje Budują Zespół
Rozbudowana gra szkoleniowa z rewelacyjną grafiką.
Tematyka gry: budowanie zespołu, praca w zespole, coaching zespołu.

1WWJ-600-jpg.
.

2. Kowboje Walczą ze Stresem
Rozbudowana gra szkoleniowa. Tematyka gry: komunikacja,
asertywność, stres, rozwiązywanie trudności

Czerw REWERS2