Sposób na zwiększenie skuteczności szkolenia [video]

 
062

Jako skuteczne szkolenie rozumiem takie, po którym ludzie stosują w praktyce to, czego uczyliśmy ich na szkoleniu.

Zatem żeby zwiększyć skuteczność, czyli sprawić żeby ludzie po szkoleniu stosowali w praktyce nowe metody działania, których uczymy ich na szkoleniu, warto zapewnić 3 rzeczy:

  1. Trenera, który jest liderem zaangażowania w nowe sposoby działania. Trenera, który je stosuje w praktyce i jest ich zwolennikiem. Trener powinien być do nich przekonany, aczkolwiek nie powinien narzucać siłą tych nowych metod działania. Powinien kierować się zasadami andragogiki.
  1. Powinniśmy też zadbać o to, aby w grupie szkoleniowej były osoby o umiejętnościach liderskich. Z nich łatwiej będzie zrobić liderów zmian. Z uległych osób, pozbawionych umiejętności liderskich, trudno będzie zrobić liderów zmian (nowych metod działania).
  1. W grupie szkoleniowej powinni też być liderzy starych metod działania – osoby, które mają kompetencje liderskie, ale są przeciwnikami zmian. Na szkoleniu NIE powinniśmy ich na siłę przekonywać do nowych sposobów działania, ale zainteresować ich nimi. Umożliwić im doświadczenie nowych sposobów działania i płynących z nich korzyści. Przedyskutować je – porównać ze starymi.
    .
    Jeśli nie zaprosimy na szkolenie liderów starych metod działania, po szkoleniu skutecznie przeciągną na swoją stronę uczestników szkolenia, będących zwolennikami nowych metod działania. Po krótkim czasie nikt już nie będzie pamiętał o nowych metodach działania.
    Dlaczego tak się stanie? Oraz jak temu zaradzić opisałem w poniższym filmie

 

 

 

PS. Jeśli artykuł spodobał Ci się, polub nasz fanpage:

 

Tagi: