Andragogika

Kiedy fajne ćwiczenie nie wychodzi…

 

Ustaliliśmy cele szkoleniowe i zasady współpracy (kontrakt). Przeprowadziliśmy też integrację. Wszyscy rewelacyjnie pracują, aż tu nagle pojawia się problem.

Zaproponowaliśmy fajne ćwiczenie, a tu cały entuzjazm wyparował. Ludzie z dużą niechęcią podchodzą do nowego ćwiczenia.

Co się stało?

Kiedy uczestnicy szkolenia z dużą niechęcią podchodzą do danego działania oznacza to zwykle, że nie ufają temu działaniu. A nie ufają, bo go nie znają.

Ludzie ufają sobie, celo...

Więcej...

Jak uczyć dorosłych, czyli wnioski z andragogiki

 

Poniżej opisuję kilka wskazówek podpowiadających w jaki sposób uczyć ludzi dorosłych. Dzięki nim szkolenia będą dostosowane do predyspozycji ludzi dorosłych. A oni będą chcieli brać czynny udział w szkoleniach i uczyć się nowych rzeczy.

1. Ewolucja, a nie rewolucja

Ucząc ludzi dorosłych rozwijamy to, co już potrafią, a nie uczymy ich od podstaw czegoś nowego. Ucząc nowych rzeczy wiążemy je z tym, co ludzie już potrafią, co znają i lubią.

2...

Więcej...

Jak nauczyć człowieka czegoś, co on uważa za zbyt trudne i złożone

 

Ucząc ludzi dorosłych musimy pamiętać o tym, że oni poznawane treści odnoszą do swoich doświadczeń. Im więcej mają tych doświadczeń, tym szybciej ich nauczymy nowych rzeczy.

Jeśli dorosły nie ma żadnych doświadczeń w danym obszarze, musimy znaleźć u niego jakiekolwiek podobne doświadczenia i odnieść do nich tę nową wiedzę.

Opiszę to na przykładzie.

Jeśli mamy nauczyć obsługi nowego programu komputerowego ludzi dorosłych, którzy biegle posługują się komputerami i wielo...

Więcej...

Jak dobierać ćwiczenia do szkoleń?

 

Zanim dobierzemy ćwiczenia do konkretnego szkolenia, zastanówmy się do czego tak na prawdę będziemy dobierać owe ćwiczenia?

Bowiem częstym błędem podczas dobierania ćwiczeń do szkoleń jest przypisywanie ćwiczeń do zagadnień teoretycznych.

Na przykład tworząc szkolenie z komunikacji sporządzamy listę zagadnień teoretycznych:

  1. Komunikacja werbalna i niewerbalna
  2. Komunikat ja
  3. Okno Johari

Następnie do każdego dobieramy kilka praktycznych ćwiczeń szkoleniowych.

Częsty błąd

Więcej...

Jak zapanować nad grupą i całym szkoleniem?

 

Co zrobić, aby podczas szkolenia panowała bardzo dobra atmosfera, wszyscy chętnie uczyli się, pomagali sobie, słuchali trenera, byli zadowoleni ze szkolenia, a szkolenie było bardzo efektywne?

Kiedyś zastanawiałem się nad tym pytaniem? I znalazłem prostą odpowiedź. Wystarczy spełnić dwa warunki:

  1. Nauczyć się pracować z oporem uczestników szkoleń. Moją metodę oraz wiele praktycznych wskazówek opisałem w książceBunt na pokładzie, czyli jak radzić sobie z oporem ucz...
Więcej...