Trzeci trener to Kumpel.
Zanim przeczytasz jego opis zobacz artykuł:
Rodzaje trenerów – cz. 1. Analityk
Kumpel
Trener Kumpel przede wszystkim pracuje z emocjami i relacjami. Zależy mu na zbudowaniu przyjacielskiej atmosfery i klimatu współpracy.
Wady Kumpla
1. Rezygnuje z prezentacji i materiałów teoretycznych
Dla niego najważniejsze są relacje i emocje. Na teorię po prostu nie ma miejsca i szkoda mu na to czasu.
2. Kumpel kocha pomagać ludziom
Niestety jest to wada, bo pomaganie ludziom traktuje to jako swoją misję życiową. Przez to często prowadzi darmowe, albo nisko płatne szkolenia dla osób potrzebujących pomocy.
Jeśli prowadzi własną firmę szkoleniową cierpi na brak pieniędzy. Wszak pracuje niemal za darmo.
Cierpi też na brak czasu dla siebie i dla rodziny. Godzinami pomaga potrzebującym. Ciągle go nie ma w domu. W skrajnych przypadkach jego rodzina rozpada się, a firma bankrutuje.
Nie twierdzę, że pomaganie potrzebującym jest złe. Po prostu trzeba to robić z rozsądkiem. Widziałem wielu trenerów, którzy ciągle prowadzili szkolenia i ciągle narzekali na brak pieniędzy. Pracowali więcej niż ja, a brakowało im pieniędzy na ZUS i rachunki.
Najpierw zarabiajmy pieniądze, a potem pomagajmy potrzebującym, bo w przeciwnym razie sami staniemy się potrzebującymi i niewiadomo czy ktoś nam pomoże.
3. Daje relacje, a nie wyniki
Trener Kumpel często jest niedoceniany, bo daje relacje a nie wyniki. Po jego szkoleniu zespół świetnie się dogaduje ale nie robi wyników.
Dlatego firma woli zatrudnić trenera Wykonawcę, który daje wyniki, a niekoniecznie dba o relacje w zespole.
4. Jest zbyt uległy – ludzie wchodzą mu na głowę
Trener Kumpel jest bardzo życzliwy i ugodowy. Zgodzi się niemal na wszystko. Przez to niestety bywa postrzegany jako osoba słaba i uległa. Niektórzy uczestnicy szkolenia to wykorzystują i wchodzą mu na głowę.
5. Zaniedbuje wizerunek
Kumpel przywiązuje się do ludzi, ale również i do rzeczy. Ma stare ubranie, telefon, laptop i samochód bo po prostu przywiązał się do tych rzeczy i dobrze się z nimi czuje. Niestety wytarte ubranie, czy rozlatujący się samochód negatywnie wpływają na jego wizerunek.
Zalety Kumpla
Trener Kumpel, który poradzi sobie ze swoimi wadami zwykle staje się bardzo dobrym trenerem od budowania zespołów i szkoleń dla osób wycofanych, bezradnych, a nawet wykluczonych społecznie.
Dziej się tak, gdyż trener Kumpel ma kilka ważnych zalet:
1. Jest życzliwy, opiekuńczy i buduje bardzo dobre relacje z ludźmi
W naturalny sposób daje też grupie dużo wsparcia – powoduje, że u uczestników szkolenia wzrasta wiara we własne możliwości i chęć do działania. (Tutaj piszę o tym, jak udzielać grupie wsparcia)
2. Angażuje wycofane osoby
Nawiązuje indywidualny kontakt z wycofanymi osobami i stopniowo je angażuje w szkolenie. Udziela im bardzo dużo wsparcia.
3. Bardzo szybko zjednuje sobie przychylność wielu osób
Wszak jest kumplem-przyjacielem. Z wieloma osobami po prostu się zaprzyjaźnia.
4. Zna i stosuje bardzo wiele ćwiczeń i gier integracyjnych
Spędza z uczestnikami szkolenia również przerwy i w ich trakcie często proponuje im różne gry integracyjne. Bardzo często czyni to po szkoleniu.
Po szkoleniu bardzo często idzie z uczestnikami na kawę, albo piwo. Zależnie od tego, co woli grupa. On się zawsze dostosuje.
O pozostałych rodzajach trenerów przeczytasz w artykułach:
Rodzaje trenerów – cz. 1. Analityk
Rodzaje trenerów – cz. 2. Wykonawca
Rodzaje trenerów – cz. 3. Kumpel
Rodzaje trenerów – cz. 4. Gwiazda
Rodzaje trenerów – cz. 5. Realizator
PS. Jeśli artykuł spodobał Ci się, polub nasz fanpage: