Rodzaje trenerów – cz. 1. Analityk

 

Ostatnio opisałem rodzaje uczestników szkoleń. Tym razem opiszę rodzaje trenerów. I tu mam niespodziankę. Rodzaje trenerów mamy takie same jak rodzaje uczestników szkoleń.

Wszystkich ludzi (również uczestników szkoleń i trenerów) dzielę na 5 grup (rodzajów). Każda osobę można przypisać do jednej lub kilku z poniższych grup:

  • Analityk
  • Wykonawca
  • Realizator
  • Kumpel
  • Gwiazda

Rodzaje trenerów przedstawiłem na poniższym wykresie. Wykres ten to zależność myślenia od działania. Znasz go już z artykułu o rodzajach uczestników szkoleń.

 

009b

Teraz opiszę zalety i wady każdego z tych trenerów.

 

Są one ważne, ponieważ dobry trener posiada zalety każdego z tych trenerów, ale NIE posiada wad.

Żeby być trenerem dobrze przygotowanym do prowadzenia szkoleń, trzeba wyeliminować wszystkie wady oraz rozwinąć wszystkie mocne strony.

 

To spowoduje, że będziemy skutecznymi i elastycznymi trenerami przygotowanymi do pracy z bardzo różnorodnymi grupami uczestników.

 

Analityk

Analityk to trener, który bardziej ceni teorię niż praktyczne działanie. Uważa, że ludzi trzeba przede wszystkim przygotować teoretycznie, żeby wiedzieli co i jak mają robić. A oni sami to zrobią.

Analityk to trener ukierunkowany na przekazywanie teorii i analizę danych.

 

Wady Analityka

1. Przygotowanie, a nie działanie

Analityk woli przygotowania teoretyczne, niż praktyczne działania. Lubi gromadzić wiedzę, a jej praktyczne stosowanie odkłada na później. Dlatego wielu z nich latami przygotowuje się do prowadzenia szkoleń, ale nigdy nie zaczyna ich prowadzić.

 

2. Brak pewności siebie i wiary w siebie

Przez to, że ciągle przygotowują się, a nie działają praktycznie, brakuje im pewności siebie. Mimo, iż już wiele potrafią uważają, że „jeszcze muszą się dużo nauczyć, aby prowadzić dobre szkolenia”.

Spotykałem osoby, które miały ukończone po 2-3 szkoły trenerów i ciągle uważały, że jeszcze muszą się dużo nauczyć, aby prowadzić szkolenia.

 

3. Wie lepiej czego ci trzeba

Jeśli jednak Analityk zacznie już praktycznie działać, często uważa, że wszystko wie najlepiej. Wszak ma bardzo dużą wiedzę, a uczestnicy jego szkolenia dopiero uczą się. Zdarza się więc, że w ogóle ich nie słucha. Mówi im tylko, co mają robić. Oni protestują, mówią że to w ich przypadku nie sprawdza się, ale on nie słucha tylko oczekuje posłuszeństwa.

 

4. Krytykuje uczestników szkoleń

Wie lepiej, toteż narzuca swoje zdanie uczestnikom szkolenia. Ale w pewnym momencie ludzie buntują się przeciwko niemu. Wówczas on krytykuje ich za brak wiedzy, za błędy, za brak doświadczenia. Przy okazji podkreślając swoją dużą wiedzę. Czasem wywyższa siebie ponad innych. A to tylko nasila spór i rodzi konflikty.

 

5. Przeładowanie teorią

Analityk może mieć jeszcze jedną wadę. Analityk kocha teorię. Dlatego jego prezentacja i materiały szkoleniowe są przeładowane teorią. Wszędzie jest pełno drobnych literek.

 

Zalety Analityka

1. Duża wiedza

Trener Analityk Przede wszystkim posiada dużą wiedzę. Przeczytał wiele książek, uczestniczył w wielu szkoleniach. Często sam jest autorem wielu artykułów i książek. Jest kopalnią wiedzy.

 

2. Analiza danych (liczby i wykresy)

Nie tylko zna teorię, ale również potrafi ją analizować. Podaje liczby, pokazuje wykresy i omawia zależności.

 

3. Rozbudowane case study, historie i opowieści

Bardzo dobrze przekazuje teorię poprzez opowiadanie wciągających historii i analizowanie przykładów.

 

4. Solidne materiały teoretyczne

Dla uczestników szkoleń przygotowuje bardzo szczegółowe materiały teoretyczne. Po szkoleniu zawsze będą mogli do nich sięgnąć. Nie będą musieli szukać wiedzy w książkach, ani Internecie. Wszystko mają w jednym miejscu.

 

O pozostałych rodzajach trenerów przeczytasz w artykułach:

Rodzaje trenerów – cz. 2. Wykonawca

Rodzaje trenerów – cz. 3. Kumpel

Rodzaje trenerów – cz. 4. Gwiazda

Rodzaje trenerów – cz. 5. Realizator

 
 

PS. Jeśli artykuł spodobał Ci się, polub nasz fanpage:

 

Tagi: