Energiczni i uparci ludzie – Jak z nimi pracować?

 

Energiczni i uparci uczestnicy szkolenia mogą rozłożyć na łopatki każde szkolenie, albo wręcz przeciwnie – dodać energii i barwy każdemu szkoleniu.

Człowiek, który z dużą odwagą i energią krytykuje innych uczestników, albo i trenera, może być zagrożeniem. Ale może też być siłą napędową szkolenia, bo jest aktywny i wytrwały.

Energia i upór sprawiają, że ludzie są aktywni i wytrwali. A trenerzy często w imię budowania dobrej atmosfery walczą z energicznymi upartymi uczestnikami szkoleń.

Widzą w nich zagrożenie i źródło licznych problemów. Próbują więc uczynić z nich miłych, łagodnych i uległych (biernych) ludzi. Próbują odebrać im ich największe zalety.

Nic więc dziwnego, że energiczni i uparci stawiają opór. A jeśli trener nie jest wystarczająco energiczny i uparty, zostanie zdominowany.

Zamiast miłej atmosfery będzie miał niemiłą wojnę 🙂

Energia i upór, to nie bunt. To nie atak na trenera. To wytrwałe bronienie wyznawanych idei. Ludzie bronią ich wtedy, kiedy trener nie próbuje ich zrozumieć, lecz narzuca własne zdanie.

Zamiast walczyć z energicznymi i upartymi uczestnikami szkoleń, wysłuchajmy ich, poznajmy ich motywy działania i udoskonalmy ich sposoby działania. NIE uczmy ich całkiem nowych rzeczy. NIE przekonujmy do całkiem nowych idei.

„Energia i upór czynią człowieka przydatnym do każdej niemal roli.”
Theodore F. Merseles

Pamiętajmy o tym, bo to od nas zależy czy z energicznych i upartych ludzi zrobimy swoich przeciwników czy sojuszników.

Jak zrobić sojuszników?
Tutaj napisałem:
Jak z przeciwników zrobić sojuszników

 

 

PS. Jeśli artykuł spodobał Ci się, polub nasz fanpage:

 

Tagi: